blog images

7.12.1941.


Tego dnia rozpętała się "burza" która miała zakończyć się 3,5 roku później Hiroszimą i Nagasaki.


Na pierwszy rzut oka japoński atak na Pearl Harbor zdawał się być bezprecedensowym sukcesem.

Flota Pacyfiku straciła z linii siedem z ośmiu pancerników, ponosząc znaczne straty w ludziach- 2403 zabitych i 1178 rannych, przy niewielkich stratach atakujących -wynoszących 29 samolotów, 55 zabitych pilotów, oraz 5 miniaturowych okrętów podwodnych.


W czasie uderzenia wiceadmirał Nagumo popełnił zasadniczy błąd- rezygnując z trzeciej fali ataku, której celem miały być pozostałe jednostki oraz infrastruktura amerykańskiej bazy. W rezultacie potencjał bojowy bazy Pearl Harbor pozostał niemal w nienaruszonym stanie.

Zwycięstwo operacyjne w niewielkim stopniu osłabiło ostatecznie amerykańską potęgę (i to jedynie przejściowo). Sześć pancerników zostało po remontach przywróconych do służby ("Nevada", "West Virginia", "Maryland", "California", "Tennessee", "Pennsylvania") tylko dwa utracono ostatecznie ("Arizona", "Oklahoma"). Japończycy nie zastali na Oahu amerykańskich lotniskowców (co po dziś dzień wzbudza spory w jakim stopniu spodziewano się napaści).


Ten zuchwały atak umożliwił jednak przeprowadzenie serii uderzeń od grudnia 1941 do lata 1942 roku na Filipiny, Holenderskie Indie Wschodnie, Malaje, Singapur, Hongkong, oraz wyspy Oceanii, jednak nie udało się Cesarskiej Flocie osiągnąć celu strategicznego- walnego zwycięstwa, na które stawiano w Tokio.


Zadziwiające podobieństwa można zauważyć w kierunkach (i błędach) strategicznych państw Osi (przy zachowaniu wszelkich różnic wynikających z odległego od siebie teatru działań wojennych w Europie i w Azji/Pacyfiku).

Wehrmacht uderzył na ZSRR zanim zdołał rozstrzygnąć wojnę na zachodzie (Bitwa o Anglię), odniósł następnie wielkie sukcesy (operacja "Barbarossa") zajmując dużą część radzieckiego terytorium, biorąc miliony jeńców, jednak nie zdołał rozbić Armii Czerwonej.

W efekcie wojna przerodziła się w konflikt na wyczerpanie który Niemcy musieli przegrać.


Japonia uwikłała się w krwawe zmagania w Chinach (zajęcie Mandżurii 1932, od 1937 roku wybuch wojny na wielką skalę) i nie mogąc złamać oporu sił chińskich uderzyła na południe, początkowo zdobywając bazy oraz źródła tak potrzebnych surowców naturalnych.

Jednak to właśnie długotrwały konflikt z potęgą Stanów Zjednoczonych musiał doprowadzić Kraj Wschodzącego Słońca do ostatecznej klęski...Grafiki:

http://grzegorz-nawrocki.com

Mapa:

http://swmaps.com/


Zapraszam na fanpage Szparagusa https://www.facebook.com/szparagus1

Komentarze

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz

Twój nick

Treść komentarza