
Dev Blog 11.10.2022 Okręty podwodne: odpowiedzi na pytania
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące okrętów podwodnych w grze.
Nastąpił kolejny krok na drodze rozwoju gry – okręty podwodne pojawiły się we Wczesnym Dostępie. Od początku ich rozwoju zrobiliśmy znaczny postęp i wykonaliśmy mnóstwo pracy, aby doprowadzić nową klasę do obecnego stanu. Rozumiemy, że styl gry okrętami podwodnymi nie będzie odpowiedni dla każdego, ale dążyliśmy do stworzenia wygodnej i zrozumiałej pętli rozgrywki, która zapewni wielu graczom nowe i ciekawe doświadczenie. Oczywiście po premierze okrętów podwodnych będziemy kontynuować pracę nad nową klasą. Jednak, jak wcześniej ogłaszaliśmy, przez kolejne kilka aktualizacji po wersji 0.11.9 nie planujemy żadnych znaczących zmian. W ten sposób gracze będą mogli przywyknąć do nowej klasy, okręty podwodne znajdą swoją niszę w grze i będziemy mogli zdobyć wiarygodne statystyki dotyczące rozgrywki OP.
Wraz ze Wczesnym Dostępem chcemy odpowiedzieć na najbardziej popularne pytania dotyczące nowej klasy w naszej grze.
Dlaczego dodajecie okręty podwodne do gry?
Głównym celem dodania okrętów podwodnych do gry jest urozmaicenie doświadczenia płynącego z gry.
Dodanie nowego typu okrętów jest bardzo dużym krokiem na drodze rozwoju naszej gry. Aby utrzymać graczy zadowolonych i zaangażowanych przez wiele lat nasza gra musi ciągle rozwijać się i zmieniać. Ciągły i regularny napływ nowej zawartości, nowych mechanik i nowego stylu gry wprowadza różnorodność w doświadczeniu płynącym z rozgrywki i interakcji pomiędzy graczami – obie rzeczy są bardzo ważne w grach takich jak WoWs.
Okręty podwodne przeszły długą drogę w testach – prawie trzy lata od stworzenia założeń. Na koniec, niecały rok temu okręty podwodne trafiły do bitew losowych, gdzie dzięki Waszym bitwom doprowadziliśmy je do stanu gotowości do premiery. To bardzo długa droga, którą musieliśmy pokonać w celu opracowania jednego typu okrętów. Zatem następnym krokiem było wprowadzenia okrętów podwodnych do wczesnego dostępu.
Oczywiście przez cały ten czas obserwowaliśmy odbiór nowej klasy, a także wiele parametrów i statystyk, aby upewnić się że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju. Odbiór okrętów przez graczy był różny, ale różne postawy wobec zmian są normalne. Oddzielnie, zauważyliśmy że na odbiór nowej klasy znaczący wpływ ma fakt zagrania tymi jednostkami. Gracze, którzy zagrali choć kilka bitew okrętem podwodnym lepiej rozumieją ich styl gry, silne strony, słabości i ogólną efektywność.
Wykres poniżej pokazuje jaka część graczy, która była przeciwna dodaniu OP do gry, rozegrała bitwy okrętem podwodnym.
Dane zostały zebrane w ankiecie 0.11.8. W poprzednich aktualizacjach wartości i ich dynamika były na podobnym poziomie:
- Pierwszy pasek: 0 rozegranych bitew
- Drugi pasek: od 1 do 5 rozegranych bitew
- Trzeci pasek: od 6 do 25 rozegranych bitew.
Dlaczego nie dodacie okrętów podwodnych wyłącznie do osobnego trybu?
Tworzenie klasy okrętów ograniczonej tylko do jednego typu bitew nie spełnia głównego celu – zwiększenia różnorodności rozgrywki.
Chcemy by wszystkie klasy okrętów były obecne we wszystkich rodzajach bitew, włączywszy w to najważniejszy w naszej grze – bitwy losowe. Jedną z naszych kluczowych zasad jest to, że jeśli gracz odblokuje lub kupi okręt to będzie miał możliwość zagrać nim w dowolnym trybie bitew, z wyjątkiem pewnych czasowych wydarzeń i aktywności. Dlatego woleliśmy dopasować okręty podwodne do bitew losowych, a nie ograniczać je do osobnego trybu. Jeśli klasa okrętu ograniczona jest tylko do jednego rodzaju bitew staje się mniej interesująca, a także nie spełnia głównej zasady – zwiększenia różnorodności rozgrywki. A ta różnorodność, jak wspomnieliśmy, jest kluczowym czynnikiem dla długo istniejących gier- usług takich jak WoWs.
Strzał z przyłożenia (Shotgunning)
Na tą chwilę strzelanie z przyłożenia nie jest szeroko stosowane. Indywidualne umiejętności gracza ma znaczący wpływ na wynik użycia tej taktyki, a także na umiejętność przewidywania zachowania przeciwnika i zmiany taktyki w odpowiedniej chwili.
Oczywiście widzieliśmy różne filmy doświadczonych graczy efektywnie używających strzelania z przyłożenia. Jednak tacy gracze mają znaczący wpływ na bitwy używając także innych klas okrętów i potrafią używać różne ryzykowne taktyki. Średnio w bitwie jest wiele czynników uniemożliwiających większości graczy użycia taktyki strzału z przyłożenia na wrogich jednostkach. Dodatkowo, z czasem, gracze zyskają doświadczenie i lepiej zrozumieją jak kontrować okręty podwodne, co sprawi że ta taktyka będzie trudniejsza do wykorzystania. Dlatego też uważamy, że w bitwach taktyka ta, choć możliwa do zastosowania, będzie rzadko używana.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie planujemy znaczących zmian w stylu gry okrętów podwodnych, w ich ustawieniach czy w interakcjach z innymi klasami przez kilka aktualizacji po wersji 0.11.9 . Jeśli jednak po tym czasie strzelanie z przyłożenia stanie się szerszym problemem zajmiemy się tym, jako częścią przyszłych zmian w nowej klasie okrętów.
Broń ZOP na holenderskich krążownikach, Leone i Okhotniku
Obecnie nie planujemy dodać broni ZOP dla Leone i Okhotnika. Holenderskie krążowniki otrzymają bomby głębinowe.
Jak wspominaliśmy kiedyś w Dev Blogu, gdy tworzymy modele okrętów premium używamy następującego podejścia: jeśli okręt był w rzeczywistości ukończony, tworzymy jego model w grze z najdokładniejszym odwzorowaniem go na stan historyczny. Historycznie Leone nie był wyposażony w wyrzutnie bomb głębinowych, ani w inne środki ZOP.
Jeśli chodzi o Okhotnika, zaprojektowaliśmy go według projektu z 1917 roku, bez znaczących zmian. Zgodnie z projektem okręt nie posiadał uzbrojenia ZOP. Dlatego te okręty nie posiadają bomb głębinowych w grze i w chwili obecnej nie mamy planów dodania ich.
Jeśli chodzi o holenderskie krążowniki – planujemy dodać im bomby głębinowe. Zajmie to trochę czasu, ponieważ musimy uaktualnić modele tych jednostek.
Przez to nie jesteśmy w stanie podać dokładnego czasu wprowadzenia zmian, ale poinformujemy Was, gdy będziemy gotowi.
Jak walczyć z okrętami podwodnymi skoro nie możemy ich uszkodzić?
Uszkodzenia to tylko jeden ze sposobów interakcji z wrogiem. Jednocześnie okręty nie zawsze mają możliwość oddziaływać w ten sposób z każdym możliwym celem.
Jest kilka opcji interakcji z okrętami podwodnymi. Pierwszym jest zadawanie uszkodzeń. Znacząca większość okrętów wyposażona jest w uzbrojenie ZOP. Okręty na powierzchni i na głębokości peryskopowej mogą być uszkadzane przez pociski artyleryjskie, torpedy czy rakiety. Jeśli nie ma sposobu na bezpośrednie zadawanie uszkodzeń, warto polegać na wsparciu sojuszników i innych środkach przeciwdziałania. Wiele okrętów wyposażonych jest w Sondę hydroakustyczną, która może wykryć okręt podwodny na dowolnej głębokości. Okręty podwodne można także wykryć na powierzchni za pomocą radaru. Dzięki graficznej reprezentacji przybliżonej pozycji okrętu podwodnego: wycieków paliwa czy pingów sonaru, można określić gdzie znajduje się wroga jednostka, zmienić pozycję i uniknąć ataku. Poza tym możliwość zanurzenia jest ograniczona i wcześniej czy później okręt podwodny musi się wynurzyć i wtedy staje się bardziej wrażliwy na uszkodzenia.
Dlaczego zdecydowaliście się na pozostawienie mechanizmu likwidowania oznaczenia pingu przez użycie Grupy naprawczo – ratunkowej? Ten sprzęt eksploatacyjny jest używany do wielu innych celów.
W momencie likwidowania namiaru pingiem Grupa naprawczo – ratunkowa działa na takiej samej zasadzie jak w przypadku walki z pożarem czy zalaniem: w odpowiednim momencie można uniknąć lub zmniejszyć uszkodzenia. Zatem uważamy, że Grupa naprawczo – ratunkowa jest odpowiednim środkiem zaradczym.
Zamiast pingu okrętu podwodnego może to być np. lekki krążownik wzniecający kilka pożarów przez aktywny ostrzał pociskami OB. To może przeciążyć Grupę naprawczo – ratunkową w podobny sposób. Oczywiście okręt podwodny może trafić pingiem wroga wielokrotnie częściej niż krążownik powoduje pożary. Jednak nie ma konieczności likwidowania każdego oznaczenia pingiem. Wystarczy użyć usunięcia pingu, gdy torpedy są relatywnie blisko, dzięki czemu można uniknąć trafienia przez użycie grupy naprawczo ratunkowej i dzięki temu nie otrzyma się uszkodzeń.
Broń ZOP dla okrętów hybrydowych
Ogłosiliśmy już w Dev Blogu plan dodania Nalotu ZOP do nowej gałęzi amerykańskich hybryd.
Będziemy szczegółowo analizować postępy w testach i jeśli ten pomysł nie okaże się być zbyt silny, bierzemy pod uwagę dodanie nalotów ZOP do pozostałych okrętów hybrydowych obecnych już w grze.
W jakiej odległości torpedy akustyczne przestają się namierzać? Czy są plany aby to zmienić? Znacząco trudniej jest uniknąć trafienia grając niszczycielami.
Odległość w której torpedy przestają się namierzać zależy od typu namierzonego okrętu, tieru okrętu podwodnego i ilości trafień pingiem. Średnia odległości wahają się od kilkuset metrów w przypadku niszczycieli do 1,5 – 2km w przypadku naprowadzania na pancernik.
Obecnie nie mamy w planach zmian w tych odległościach. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że odległość wyłączenia się naprowadzania w przypadku niszczycieli jest niewielka, ich szybko przeładowująca się grupa naprawczo ratunkowa oraz wysoka manewrowość umożliwiają uniknięcie trafienia torpedami.
Dlaczego usunięto gwarantowany zasięg wykrycia dla okrętów podwodnych?
Przypadkowe spotkanie z okrętem podwodnym na tak niewielkim zasięgu uniemożliwia jednostkom podwodnym wykorzystanie ich głównej cechy – możliwości atakowania z nietypowych pozycji.
Niemożliwe jest szybkie zatopienia wroga na takim dystansie z powodu dystansu uzbrojenia torpedy. Ponadto niemożliwe jest szybkie uniknięcie walki z powodu ograniczonej manewrowości. W rezultacie pozostają dwie opcje: taranowanie wrogiego okrętu podwodnego lub oczekiwanie na pomoc od sojuszników. Zatem zdecydowaliśmy się wyłączyć gwarantowane wykrycie.
W tej chwili jesteśmy zadowoleni ze sposobów w jakich okręty podwodne ze sobą oddziałują. Jedynym problemem są kolizje z niewidocznymi okrętami pod wodą. Pracujemy nad rozwiązaniem, ale na tą chwilę nie planujemy powrotu do koncepcji gwarantowanego wykrycia dla okrętów podwodnych.
Dlaczego trzeba użyć tak wielu bomb głębinowych by zatopić okręt podwodny?
Bomby głębinowe nie zawsze zadają te same uszkodzenia okrętowi podwodnemu.
Warto pamiętać, że bomby głębinowe mogą zadawać lekkie uszkodzenia przez odłamki. W takim przypadku potrzeba więcej trafień do zniszczenia okrętu podwodnego. W wersji 0.11.9 dodaliśmy specjalną baretkę, aby odróżnić uszkodzenia zadawane przez bezpośrednie trafienie od uszkodzeń zadawanych przez odłamki i w ten sposób ocenić efektywność ataku.
Dodatkowo, tak jak w przypadku innych typów uzbrojenia, bomby głębinowe pozwalają na uniknięcie części uszkodzeń przez cel, dzięki czemu nie wraca się do portu po dwóch celnych trafieniach bombami. W tym celu okręt podwodny może manewrować, zanurzyć się głębiej, albo wręcz przeciwnie wynurzyć się tak by bomby głębinowe zadały uszkodzenia tylko odłamkami.
Ponadto warto wspomnieć, że nie tak dawno temu nalot ZOP zmniejszył ilość zrzucanych bomb, ale zwiększył uszkodzenia od trafienia. Bierzemy pod uwagę możliwość podobnej zmiany w przypadku bomb głębinowych.
Jak bardzo uszkodzenia od bomb głębinowych i nalotów ZOP zmieniają się wraz z odległością. Na jakiej głębokości wybuchają bomby głębinowe?
Im większa odległość od centrum wybuchu tym mniejsze uszkodzenia zadają bomby głębinowe.
Strefa odłamków bomby głębinowej jest sferą o pewny promieniu. Oba rodzaje uzbrojenia ZOP mają sferę uszkodzeń obejmującą całą możliwą głębokość morza, ale okrętowe bomby głębinowe mają promień dwukrotnie większy, przez co strefa odłamków jest szersza.
Uszkodzenia zadawane okrętowi podwodnemu zależą od odległości od centrum tej sfery – punktu wybuchu bomby głębinowej – a także rodzaju bomby. Jeśli wybuchnie ona blisko okrętu podwodnego – zadaje pełne uszkodzenia. Jeśli wybuch nastąpił dalej okręt podwodny otrzymuje częściowe uszkodzenia. Dla bomb okrętowych jest to zawsze 33% uszkodzeń maksymalnych. W przypadku nalotu ZOP może to być 50% lub 0% (jeśli okręt jest na granicy wybuchu). W tym przypadku okręt podwodny otrzymuje tylko zalanie, a z pewnym prawdopodobieństwem status krytycznego uszkodzenia modułu.
Głębokość detonacji i prędkość zanurzania, a także czas po którym następuje eksplozja jest rożny w zależności od typu bomby. Bomby z nalotu ZOP wolniej się zanurzają, ale szybciej wybuchają. Bomby głębinowe z okrętów zanurzają się szybciej i wybuchają po dłuższym czasie.
Planujecie zwiększyć efektywność niszczycieli w walce z okrętami podwodnymi? Czy będą one mogły wybrać między nalotem ZOP, a bombami głębinowymi?
Nie mamy w tej chwili takich planów.
Wynik względnych uszkodzeń (procent uszkodzeń w stosunku do maksymalnej puli PW) dla okrętów podwodnych jest taki sam jak w przypadku niszczycieli, krążowników i pancerników.
Zmiany w rodzaju uzbrojenia ZOP dla niszczycieli nie są w planach. Tak, nalot ZOP jest łatwiejszy w użyciu i może być użyty z dystansu ze stałą częstotliwością przez całą bitwę. Aby efektywnie trafić okręt podwodny bombami głębinowymi z okrętu trzeba się zbliżyć do celu, co powoduje że ten rodzaj uzbrojenia jest bardziej sytuacyjny. Jadnak okrętowe bomby głębinowe mają większą „celność”, siłę i możliwość zadawania większych uszkodzeń w jednym ataku. Jeśli się popatrzy na dane z całej bitwy to oba rodzaje uzbrojenia mają podobną efektywność. Dodatkowo obecność bomb głębinowych na niszczyciela spowodowana jest potrzebami stylu gry, a ponadto widok niszczyciela zrzucającego bomby głębinowe na wrogi okręt podwodny jest związane z historyczną rzeczywistością.
Jak zamierzacie rozwiązać problem luki w umiejętnościach grających okrętami podwodnymi?
Obecnie różnice w umiejętnościach graczy okrętów podwodnych są podobne do innych klas okrętów.
Różnice w umiejętnościach stają się problemem, gdy jest znaczący rozdźwięk między efektywnością bojową rożnych grup graczy. W przypadku okrętów podwodnych wygląda to podobnie jak w przypadku pozostałych klas okrętów. Dla przykładu porównajmy różnice w współczynniku zwycięstw pomiędzy grupami graczy grających okrętami podwodnymi i niszczycielami – najbliższym typem okrętów podobnym w stylu gry do okrętów podwodnych.
Wykresy pokazują wzrost współczynnika zwycięstw (WZ) w zależności od grupy graczy:
- Pusty (0%) - gracze z WZ konta mniejszym niż 47%
- Pomarańczowy - gracze z WZ konta pomiędzy 47-51%
- Zielony - gracze z WZ konta pomiędzy 52-56%
- Fioletowy - gracze z WZ konta powyżej 57%.
Dla przykładu porównajmy okręty podwodne Tieru VIII i X z trzeba najpopularniejszymi niszczycielami tych tierów.
Niszczyciele Tieru VIII
Okręty podwodne Tieru VIII
Niszczyciele Tieru X
Okręty podwodne Tieru X
Dlaczego naprowadzane torpedy nie mają rozrzutu?
W rzeczywistości torpedy akustyczne mają rozrzut. Być może wygląda jakby go nie było, ale wynika to z faktu wystrzeliwania torped pojedynczo – jak na brytyjskich okrętach. Ponadto torpedy naprowadzają się w kierunku konkretnego fragmentu okrętu, zaznaczonego pingiem, a nie całej jednostki.
Jeśli mówimy o za dużym skupieniu torped akustycznych lub większość torped trafia przy udanym wystrzeleniu jest to prawda. Jednak „skupienie” torped ma wadę. W przypadku niecelnego strzału, zgranego w czasie usunięcia trafienia pingiem albo odpowiedniego manewru jest wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia wszystkich torped jednocześnie.
Ponadto każda część okrętu ma swoją własną pulę PW. Jeśli się ona skończy okręt otrzymuje mniejsze uszkodzenia. Zgodnie z tym jeśli torpedy trafią dany fragment to kolejne trafienia zadają mniejsze uszkodzenia, ponieważ PW tej części okrętu skończyła się.
Czy są plany zmniejszenia prędkości okrętów podwodnych?
Na razie nie mamy takich planów. Jesteśmy zadowolenie z ich prędkości.
Mniejsza prędkość okrętów podwodnych w połączeniu z nie za dużym zasięgiem uzbrojenia spowodowałaby, że styl gry nowej klasy byłby nużący i zmniejszyłby skuteczność OP. Przez większość swojego czasu w bitwie okręty podwodne nie brałyby udziału w walce z wrogiem i miały dużo mniej możliwości ucieczki czy zmiany kierunku ataku.
Czy są plany zmiany balansu okrętów na podstawie ich siły uzbrojenia ZOP?
Tak. Tak jak w przypadku dział plot., przeładowania dział i innych, część parametrów może zostać zbalansowana. Ostatnio zunifikowaliśmy Naloty ZOP dla wszystkich krążowników i pancerników wyposażonych w ten rodzaj uzbrojenia. To pozwoli nam nie tylko na łatwiejsze dostosowanie ustawień Nalotu ZOP w przyszłości, ale także na balansowanie okrętów za pomocą tego parametru.
Dlaczego wynurzone okręty podwodne otrzymują uszkodzenia od bomb głębinowych, a pozostałe nie?
Takie jest założenie rozgrywki.
Na pewnym etapie testów uzbrojenie ZOP mogło być użyte w walce między okrętami nawodnymi. Jednak chcieliśmy aby broń ZOP służyła wyłącznie zwalczaniu okrętów podwodnych. Dlatego wyłączyliśmy tą możliwość. Nie oznacza to, że całkowicie to porzuciliśmy i istnieje szansa że ta mechanika powróci po wprowadzeniu pewnych zmian.
Dlaczego nie dodacie uzbrojenia plot. okrętom podwodnym?
Na tą chwilę okręty podwodne nie potrzebują uzbrojenia plot.
Okręty podwodne miały ograniczone uzbrojenie plot., które było nieefektywne. Dodatkowo ważne jest by okręt podwodny pozostał nie wykryty, aby mógł grać efektywnie. Strzelanie do samolotów wymaga wynurzenia się, co powoduje że okręty podwodne stają się bardzo podatne na uszkodzenia.
Zasięg wykrywania okrętu podwodnego jest bardzo mały, średnio to 2km, zatem okręt podwodny bez problemu może uniknąć wykrycia. W przypadku wykrycia może zanurzyć się, a samoloty nie mogą go wykryć na maksymalnej głębokości.
Z powodu tych czynników okręty podwodne nie potrzebują bronić się za pomocą uzbrojenia plot. Jeśli jednak okaże się, że jest potrzeba wyposażenia OP w uzbrojenie plot. - wrócimy do tematu.
Komentarze
Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!