blog images

Discord Q&A z deweloperami nr 2 - część 3

P: Obecne wydarzenie „Stocznia” jest zbalansowane i ciekawe, znaleźliście prawidłową formę. Ale jeśli Stocznia będzie występowała tak często, to czy nie obawiacie się, że gracze się nią znudzą? Dobre w niej jest to że gracze poczuli wyjątkowość, a przez to ekscytacje. Teraz zaczyna to wyglądać na monotonny i powtarzalny grind. Może zmniejszyć częstotliwość by nie było tych Stoczni za często? Tak 1-2 na rok, a reszta wypełniona innymi wydarzeniami.

O: Na początek – bardzo doceniamy to, że podoba Ci się nowy format Stoczni. Z przyjemnością tworzymy zawartość, która podoba się graczom. Jeśli chodzi o częstotliwość takich wydarzeń, rozumiemy że z powodu innych aktywności, a także i mimo ich, gracze mogą nie mieć wystarczającego czasu by zebrać wszystkie nagrody ze stoczni i być nią zmęczonymi. Po za tym zbyt częste wydarzenia Stocznia staną się mniej interesujące i zajmujące dla graczy. Dlatego zajmiemy się tym problemem i spróbujemy zredukować częstotliwość Stoczni, tak by było to wydarzenie mniej frustrujące i nadal zajmujące dla graczy.


P: Czy moglibyśmy wybierać sprzęt eksploatacyjny w czasie ekranu ładowania? Np. wybrać Obronę plot. lub hydro w zależności od tego czy jest CV czy nie w bitwie?

O: Na chwilę obecną główna idea ustawienia sprzętu eksploatacyjnego jest następująca: gracz wybiera najbardziej pasujący mu sprzęt przed bitwą. Bierze pod uwagę ryzyko i zyski z wyboru konkretnego sprzętu eksploatacyjnego. Co więcej, zwykle nawet jeśli wybierze np. przyspieszenie doładowania torped zamiast wytwornicy dymu, może się to okazać nie efektywne w porównaniu z zadawaniem obrażeń strzelając z dymu, mimo że efektywność ataku torpedowego wzrosła. Poza tym taka praktyka jest czymś normalnym w innych grach, gdzie wybiera się coś przed bitwą. Dlatego na chwilę obecną nie mamy planu zmieniać tego aspektu gry.


P: Skąd dokładnie – z jakiego archiwum – wzięliście projekt UP39 (Paolo Emilio)? Wspominaliście, że znaleźliście w Bundesarchiv plany z 1944 roku automatycznie ładowanego działa 15cm – w odniesieniu do szybszego przeładownia Munchen. Jakie było oznaczenie tego działa?

O: Projekt UP39 początkowo pochodził z Rosyjskiego Państwowego Archiwum Marynarki. Jednak były to plany wstępne przekazane przez Włochy ZSSR i zawierały tylko 7 planów, gdyż była to oferta handlowa. Zatem te plany były tylko podstawą zaprojektowania Paolo Emilio w naszej grze. Za prototyp kadłuba służył Taszkient, a sprzęt pokładowy wzięty był z Capitani Romani – typu krążownika.

Jeśli chodzi o działa Munchen to działa i wieże są identyczne jak SK C/28 – które występują jako działa dodatkowe na pancernikach Bismarck i Tirpitz.


P: Czy są plany dodania więcej trybów bitwy w Bitwach losowych? I związane z tym (przepraszam za złamanie zasady 1 pytania na post): Co stoi za wahaniem się przed wprowadzeniem trybu Wyścigu Zbrojeń do Bitew losowych (choćby z małą szansą)? Ten tryb był testowany wielokrotnie w bitwach rankingowych, a w ostatnim sezonie w kombinacji z Dominacją i Epicentrum – trybach już będących w Bitwach losowych. Bitwy losowe potrzebują nowych trybów. Była zapowiedź trybu Przełamania jakiś czas temu na DevBlogu. Czy ten tryb jest rozwijany dalej i trafi do produkcji?

O: Tak. Mamy w planach dodanie nowych trybów. Mamy specjalny zespół w studiu który się tym zajmuje. Jednak jest to proces długoterminowy. Od pomysłu na rozwój nowego trybu do wprowadzenia go na testy i balans mija dłuższy czas. Niestety w rezultacie nie wszystkie pomysły trafiają na serwer nawet w postaci tymczasowego trybu. Jeśli chodzi o tryb który stanie się częścią Bitew losowych – to wymagania są jeszcze bardziej wyśrubowane. Zatem nowe tryby w grze pojawiają się bardzo rzadko. Dla przykładu – to stało się z trybem Przełamania. Z wielu powodów tryb ten nie pasował dobrze do naszej gry. Dlatego po testach trafił do przeróbek i nadal ciężko powiedzieć jaki los go spotka. Jeśli chodzi o Wyścig zbrojeń to pojawił się już kilka razy w bitwach rankingowych, ale naszym zdaniem nie udało się znaleźć jeszcze idealnych ustawień dla tego trybu by działał w realiach Bitew losowych. Jednak mamy nadzieję, że pewnego dnia trafi jako część Bitew losowych.


P: Czy Bitwy Rankingowe 1v1 jeszcze powrócą? Czy dostaniemy więcej 3vs i 1vs1? Czy będzie więcej potyczek klanowych z innymi trybami gry i mechanikami, dla przykładu Wyścig Zbrojeń, Konwój czy samoloty wykrywające tylko na minimapie? Ten tryb jest niedoceniany jako pole do testowania.

O: W tej czy innej formie na pewno wrócą. Dokładniej – bitwy 1 vs. 1 i 4 vs. 4 zostały bardzo ciepło przyjęte przez graczy i my też je polubiliśmy. Jednak w tym momencie grę czeka duża aktualizacja systemu Bitew Rankingowych i na niej chcemy się skupić. Zatem na powrót bitew w tych niestandardowych formatach trzeba poczekać na początek roku. Prawdopodobne jest, ze będą się one odbywać nie tylko przy specjalnych ustawieniach zespołów, ale także w nietypowych trybach lub ze specjalnymi ustawieniami map.


P: OKRĘTY PODWÓDNE KIEDY?

O: WKRÓTCE. Tak poważnie to przeszliśmy długą drogę w rozwoju okrętów podwodnych w naszej grze. Na razie zrobiliśmy mnóstwo zmian i ulepszeń. Najprawdopodobniej wkrótce będziemy gotowi zrobić kolejny duży krok na drodze wprowadzenia okrętów podwodnych do naszej gry. Przy okazji w tej chwili trwa kolejna faza testu na serwerze TST (wszyscy mogą wziąć w nim udział). Nasze następne kroki i daty będą zależeć od wyników tego testu i oczywiście poinformujemy was o wynikach w osobnym artykule.


P: Czy w planach jest zwiększenie bonusów z wykrywania dla DD i otrzymywania uszkodzeń przez BB?

O: Widzimy trochę miejsca dla ulepszeń dotyczących bonusów DD z wykrywania i BB z otrzymywania potencjalnych uszkodzeń. Jednak, ogólnie, nagrody za bitwę dla wszystkich klas są na tym samym poziomie i w tej chwili jesteśmy skupieni na poprawianiu innych elementów ekonomii bitew. Zatem poprawki dotyczące DD i BB w tej chwili nie są naszym najwyższym priorytetem. Mimo to, stale analizujemy dane i jeśli zauważymy coś krytycznego to się tym zajmiemy. Warto zauważyć, że różne działania w bitwie są różnie nagradzane w zależności od klasy. Niszczyciele otrzymują więcej niż inne klasy za uszkodzenia po wykryciu, a pancerniki za otrzymane potencjalne uszkodzenia. Więcej informacji znajdziecie w tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=2RaYd1P85fc


P: Nadchodzące zmiany w umiejętnościach kapitańskich wyglądają zachęcająco, jedynym problemem jest to, że na krążownikach liniowych używam kapitanów z pancerników, co po zmianach nie będzie możliwe. Czy planujecie jakoś to rozwiązać?

O: Obecnie pracujemy nad nowym systemem umiejętności. Tak właściwie, z powodu faktu, że zmiany będą globalne, premiera nowego systemu umiejętności, wydajność i taktyki okrętów każdej klasy będzie inna – krążowniki liniowe nie będą tu wyjątkiem. Tak, nie będzie możliwości użycia umiejętności pancerników, ale zamiast tego będą inne umiejętności dla krążowników, bardzo użyteczne na krążownikach liniowych. Będziemy się temu przyglądać i zmieniać jeśli zajdzie taka konieczność.


Witam wszystkich. Nasza niedawna odpowiedź o dostępność Puerto Rico w przyszłości wprowadziła nieco zamieszania wśród was. Chcemy przeprosić i wyjaśnić: Puerto Rico będzie dostępne dla graczy ponownie w przyszłości, ale nie możemy podać szczegółów w jaki sposób i kiedy. Okręt ten nie jest w naszej mapie drogowej premier okrętów i nie mamy podjętej decyzji o tym za jaki zasób będzie dostępny. Jeśli będziemy mieli więcej informacji – podzielimy się nimi z wami.


Ponadto wielu z was zadało różne pytania i sugestie dotyczące lotniskowców i naszych planów ich dotyczących. Niestety w naszych odpowiedziach nie podzieliliśmy się planami szczegółowymi dotyczącymi lotniskowców. Jednak zawsze staramy się ulepszać naszą grę. Chcemy się z wami podzielić pomysłami na temat przyszłości lotniskowców. Proszę pamiętać: dziś dzielimy się naszymi długoterminowymi planami, wiele z nich jest tylko wstępna i nie możemy się podzielić konkretnymi informacjami.


Potencjał wykrywania przez samoloty z lotniskowców:


Lotniskowce mają wspaniałe możliwości wykrywania wrogich okrętów i mogą być zbyt skuteczne zwłaszcza w trybach rywalizacyjnych. Aktywnie zajmujemy się tym problemem. Jednak ostatnie testy zmian w mechanice wykrywania nie poszły tak jakbyśmy chcieli: mechanika w grze powinna być jak najprostsza i przejrzysta dla wszystkich, a testy wykazały że nasze ostatnie pomysły nie spełniają tych wymagań i komplikują niepotrzebnie grę. Zatem będziemy szukać innych rozwiązań.


Interakcje między niszczycielami i lotniskowcami:


Obecnie nasz zespół projektantów zajmuje się wprowadzeniem zmian w mechanice wystrzeliwania rakiet, która da więcej możliwość kontrowania przez niszczyciele. W tej chwili nowa mechanika jest aktywnie rozwijana i przechodzi wewnętrzne testy, jeśli będą one udane, na pewno podzielimy się z wami szczegółami w Dev Blogu.


„Obrona plot.” i lotniskowce tieru IV:


Odpowiedzieliśmy na wasze opinie, że „Obrona plot.” działa całkiem efektywnie i ten sprzęt eksploatacyjny nie potrzebuje zmian. Jednak słyszeliśmy wasze niezadowolenia związane z tym sprzętem i zaczęliśmy proces sprawdzania czy zmiany są niezbędne oraz jak je wprowadzić. Ta sama sytuacja dotyczy lotniskowców T4. Ostatnie zmiany w doborze drużyn sprawiły, że sytuacja stała się normalna i efektywność CV jest na tym samym poziomie co innych klas okrętów. Jednak otrzymujemy opinie, że nowym graczom trudno grać na tym tierze. Rozumiemy, że CV mogą wyglądać jako nieprzyjemny przeciwnik, ale nie ma to znaczącego wpływu na odczuwanie gry przez nowych graczy i ich chęć kontynuowania zabawy w WoWs. Szczegółowo monitorujemy bitwy niskich tierów, ponieważ na nich nowi gracze decydują czy porzucą grę, czy w niej zostaną. Zatem, jeśli by były problemy – podejmiemy odpowiednie działania ponieważ nowi gracze jest jednym z czynników sukcesu długoterminowych gier. Jednak po przeczytaniu waszych opinii w Q&A zaczęliśmy proces dodatkowego przyglądania się tej sprawie.


Na koniec chcemy skomentować sytuację dotyczącą M. Richthoffena:


Obecnie jest to bardzo efektywny lotniskowiec. W dużej mierze jego efektywność wynika nie tylko z bomb PP, ale także nowego typu uzbrojenia – rakiet PP, których wykorzystanie stanowi znaczącą część uszkodzeń zadawanych przez ten okręt. Jednak kontrowanie tych rakiet jest całkiem proste mimo że nieco niezwykłe: wystarczy obrócić okręt w kierunku atakującej eskadry i rakiety nie zadadzą dużych uszkodzeń, a mała pula PW samolotów nie pozwoli im zostać w zasięgu ognia przeciwlotniczego, aby wykonać skuteczny atak. Im więcej graczy nauczy się tego manewru tym mniejsza będzie efektywność MvR. Oczywiście rakiety to nie jedyna broń lotniskowca i jest wiele czynników które trzeba wziąć pod uwagę. Jednak by podjąć decyzję o zmianie parametrów tego okrętu musimy zebrać wystarczającą ilość danych przez dłuższy czas. To będzie możliwe nie wcześniej niż za pół roku.


Dzięki za wasze zaangażowanie i opinie. To bardzo ważne dla nas, ponieważ tworzymy World of Warships dla Was i bardzo Wam dziękujemy, że możemy rozwijać naszą grę i sprawiać że jest coraz lepsza.

Komentarze

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz

Twój nick

Treść komentarza