
Q&A Graficzny Discord jesień 2021 roku - część 2
Czy są plany by na nocnych mapach pojawił się cykl dnia i nocy. Obecnie są 1 lub 2 mapy (Światła północy i Trójząb) na których bitwy dzieją się w nocy jak na Światłach Północy lub o zmierzchu dla mapy Trójząb. Dzięki innemu oświetleniu pociski fajnie wyglądają.
Podobne pytanie:
Czy dodacie oświetlenie okrętów dla ciemnych map?
W skrócie: nie postawiliśmy sobie za cel stworzenia map nocnych. Zauważyliśmy, że istnieją gracze, którzy lubią nocne mapy i używają modyfikacji by zmienić porę dnia, ale ogólnie otrzymujemy od graczy informacje, że wolą jaśniejsze mapy. Dla przykładu: ludzie komentowali, że Światła północy są piękne, ale za ciemne i dlatego szukamy balansu między ciemnym stylem map i żądaniem jaśniejszego oświetlenia.
Ponadto samo stworzenie ciemnych map nie wystarczy – okręty i ich otoczenie musi to wspierać: muszą mieć pracujące źródło światła włączywszy w to reflektory na nich. To pytanie nie dotyczy tylko oświetlenia mapy, ale wielu powiązanych z tym zmian.
Obecnie pracujemy nad wieloma usprawnieniami dotyczącymi widoku okrętów, pośród których znajdują się reflektory i inne świecące elementy. Jeśli te pomysły wydadzą dobre owoce powrócimy do eksperymentów z ciemnymi mapami i ich stylem wizualnym.
Wrzucenie marynarzy na okręty w porcie? Czy będzie to możliwe?
Czasem dodawaliśmy załogę na pokładach okrętów jako statyczne figurki podczas specjalnych okazji. Eksperymentowaliśmy z animowanymi modelami (np. stały kamuflaż z wałęsającym się po pokładzie Niezatapialnym Samem). Niestety technologia portu w naszej grze została zaprojektowana bez możliwości dodawania złożonych i licznych animowanych modeli takich jak załoga. Zatem w obecnej rzeczywistości gry stworzenie takich animacji zużyłoby ogromne ilości zasobów i czasu, ponadto miało by to ogromnie negatywny wpływ na wydajność klienta gry w porcie.
Z ogromną chęcią dodalibyśmy takie animacje do gry ale będzie to możliwe tylko wraz z postępem ulepszeń w zakresie technik animacji w grze, a także ulepszeniem jej silnika. Zatem pomimo faktu, że rozpoczęliśmy eksperymenty z różnymi animacjami (dodanie ptaków i ryb do map), na razie jesteśmy bardzo daleko od dodanie animowanych załóg na pokłady okrętów. Jednak idziemy w tym kierunku, a jedna z następnych dużych aktualizacji grafiki może sprawić, że dodanie załogi będzie możliwe.
Czy możemy dostać nowy port, który pokazuje jakie okręty używają nasi koledzy z dywizjonu? Podobnie jak port klanowy? Byłoby to małym miłym dodatkiem do gry.
Z jednej strony to wygląda jak „mały dodatek”. Z drugiej zaś dodanie modeli do portu znacząco zwiększyłoby obciążenie komputerów graczy, a także wymagało by przerobienia portu zarówno graficznie jak i technicznie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy prace nad wizualnym aspektem graczy przeprowadzane są na wielu frontach jednocześnie, a grupa deweloperów ma tak dużo zadań, że będzie zajęta latami. Zatem, na chwilę obecną, nie pracujemy nad takimi usprawnieniami portu, a raczej zajmować się będziemy bardziej popularnymi wśród naszych graczy prośbami, biorąc pod uwagę realizm ich wprowadzenia.
Czy planujecie dodanie takich efektów uszkodzenia okrętów jak:
- więcej efektów trafienia pociskami (kształt przebić w zależności od kąta, typu amunicji i kalibru),
- efekt trafienia torpedą widoczny dla okrętów podwodnych i w przypadku tonięcia okrętu, w postaci otworów w kadłubie,
- przechył okrętu w przypadku zalania?
Realistyczne efekty uszkodzeń wymagają nie tylko pracy nad wyglądem, ale także technicznych poprawek oraz przerobienia logiki gry, zatem jest to bardzo skomplikowany proces.
Rozpoczęliśmy pracę nad tego typu efektami, ale rezultaty nie osiągnęły poziomu, w który możemy je pokazać. Jak wspomnieliśmy wcześniej mamy długofalowe planu zakładające prace wielu grup deweloperów i wymagających usprawnień w naszej technologii, zatem nie możemy powiedzieć kiedy te nowe efekty pojawią się w grze. Zatem będziemy kontynuować pracę nad nimi i podzielimy się szczegółami tak szybko jak tylko będzie to możliwie.
Nie bierzemy pod uwagę dodania efektu przechyłu w przypadku zalania, ponieważ stały znaczący przechył miałby duży wpływ na rozgrywkę (dla przykładu zmieniłoby to zasięg i kąty podniesienia dział).
Wraz z wprowadzeniem okrętów podwodnych i podwodnego świata tonące okręty są widocznie przez cały czas opadania na dno i nagle znikają w momencie jego dotknięcia – co jest szczególnie widoczne w przypadku grających OP. Czy macie w planach by kadłuby zatopionych okrętów pozostawały na dnie przez cały okres bitwy, albo choć znikały w momencie gdy nikt na nie nie patrzy?
Dodanie podwodnego świata właściwie wymusiło stworzenie praktycznie pełnoprawną warstwę gry, z dużą ilością elementów wizualnych i logicznych, które są dla nas nowością.
Nagłe zniknięcie zniszczonego okrętu jest nieprzyjemnym błędem wynikającym za skomplikowania i nowości podwodnego świata.
Chcemy ponadto aby efekt tonięcie był imponujący dla obserwatora, zatem nie chcemy tylko naprawienia tego błędu, ale także planujemy dodać animację tonięcia tak różnorodną i piękną jak to tylko możliwą przez cały proces opadania wraku na dno, a nawet animacje podnoszącej się chmury piachu i osadów po uderzeniu w podłoże.
Czy jest możliwe abyśmy mieli możliwość zobaczyć nasze naszywki i emblematy na okręcie – np. na wieżach. Albo choć inny metody dostosowania swoich okrętów wizualnie tak by były bardziej unikalne niż tylko wersja kamuflażu.
W tej chwili nie ma takich planów. Z naszego punktu widzenia naszywki graczy dodane do okrętu w formie emblematu na działach lub dla przykładu, flag powodują problemy i ograniczenia. Dla przykładu, nie będą one zbyt widoczne nawet dla samego gracza, nie wspominając o przeciwnikach (tak jak jest obecnie w przypadku sygnałów) lub będą one proporcjonalnie zbyt duże, co będzie miało zły wpływ na sam wygląd okrętu.
Jednocześnie uważamy naszywki i emblematy jako ważną część personalizacji gracza i będziemy nadal usprawniać ten aspekt gry dodając kolejne naszywki i więcej opcji dostosowania, np. obecnie eksperymentujemy nad możliwością przemalowywania naszywek. Jednak w tej chwili wyświetlanie ich pozostanie wyłącznie możliwe tylko w interfejsie. Głównym celem naszywek jest pokazywanie ich jako awatar gracza w porcie. Inni gracze mogą je zobaczyć oglądając bitwę, zaglądając do Waszego profilu, a także poznając swojego wroga w momencie, gdy zostaną zatopieni.
Czy są plany wprowadzenia animacji dział uniwersalnych (np. 127mm dział na amerykańskich pancernikach), gdy prowadzą ogień do samolotów – tak jak w przypadku dział o mniejszym kalibrze?
Pierwotnie rozpoczęliśmy proces dodawania życia do okrętów przez wprowadzanie animacji uzbrojenia plot. w aktualizacji 0.10.2. Potem mieliśmy w planach zająć się działami uniwersalnymi, a nawet baterii dodatkowej. Niestety nasze plany się zmieniły i pracujemy nad ulepszeniem grafiki na wiele różnych sposobów, ale na pewno wrócimy do tego w przyszłości.
Czy możliwe jest by kamuflaż na lotniskowcu był powtarzany na samolotach?
Pracujemy nad tym całkiem mocno i obecnie testujemy tą funkcjonalność: https://warshipy.pl/post/dev-blog-22-04-2021-st-usprawnienia-wizualne
Wraz z nową fizyką wody można zobaczyć, że część okrętów pokazuje niższe partie kadłuba, które są najsłabszym punktem. Czy to ma wpływ na obliczanie trafienia w podwodną część kadłuba okrętu?
W tej chwili wszystkie zmiany w wodzie mają charakter wyłącznie wizualny i nie wpływają na logikę gry czy samą rozgrywkę. Kształt fal nie wpływa na układ opancerzenia – technicznie wszystko odbywa się jak przed wprowadzeniem aktualizacji. Tak samo jak kołysanie się okrętu nie wpływa na celowanie. Jeśli to się kiedykolwiek zmieni – damy Wam wcześniej znać.
Czy będą animacje samolotów opuszczanych/podnoszonych windami z wnętrza lotniskowca?
Podobne pytanie
Czy luki bombowe samolotów będą się otwierać w momencie rozpoczęcia ataku lotniczego?
Dodanie takich animacji jest możliwe, ale nie mamy takich planów. Obecnie po prostu nie jest to nasz priorytet. Powód jest całkiem prosty: większość graczy lotniskowców widzi swój okręt tylko przez kilka sekund w momencie wyboru nowej eskadry, zatem większość nie zobaczy tego typu animacji, nie wspominając o graczach, którzy będą za daleko by coś takiego zobaczyć.
W przypadku dodatkowych animacji samolotów, gracze widzą je głównie z góry. Dla przeciwnika znów samoloty są zbyt daleko by zauważyć takie detale. Zatem taka animacja otwieranych luków bombowych byłaby praktycznie niewidoczna, a chcemy przede wszystkim tworzyć efekty wizualne widoczne dla większości graczy w zwykłych warunkach.
Czy możemy się spodziewać by port przestawał zużywać moc obliczeniową procesora graficznego w większej ilości niż w przypadku bitew? To zabawne i jednocześnie dziwne, że trzeba wejść w zakładkę klany czy Zbrojownia pomiędzy bitwami by oszczędzać kartę graficzną.
Rzeczywiście port bardziej obciąża kartę graficzną niż bitwa. Wynika to z technicznych względów zużycia mocy kart graficznych w bitwie i w porcie. Jest to bardzo odczuwalne na słabszych komputerach. W bitwie procesor przetwarza dane otrzymane z sieci, następie wykonuje zadanie wynikające z logiki gry i inne obliczenia. Zatem jeśli procesor nie jest zbyt mocny, nie ma czasu na obciążanie karty graficznej na 100%. W przypadku Portu, procesor jest wolny od znaczących obliczeń i przygotowuje dane wyłącznie dla karty graficznej. Zatem obciążenie jej rośnie. To standardowa sytuacja dla większości komputerów. Jednak czasem, gdy PC nie jest zbyt mocny, system chłodzenia nie ma wystarczającej mocy do chłodzenia grafiki, zatem problem znacznego obciążenia karty graficznej staje się znaczący.
Znalezienie rozwiązania programowego, które zamaskuje cechy sprzętowe systemu nie jest prostym zadaniem. Próbowaliśmy ograniczyć obciążenie karty graficznej zmniejszając ilość klatek na sekundę (FPS). Okazało się, że to nie zawsze pomaga, a niektóre karty graficzne zaczynały się grzać nawet przy niewielkiej liczbie FPSów. Jednocześnie jakość wszystkich animacji, efektów i samego obrazu znacząco się zmniejszyła.
Jednym z możliwych rozwiązań jakie teraz widzimy jest dodanie możliwości ograniczenia FPSów w porcie przez gracza. Z naszego punktu widzenia nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie daje 100% rozwiązania problemu, a ponadto dla większości graczy to ustawienie nie będzie przydatne. Niestety obecnie nie znamy sposoby by automatycznie wykryć ten problem i ograniczyć obciążenie karty graficznej. Pomimo to staramy się monitorować ten problem i, jeśli to będzie możliwe, wprowadzić efektywne rozwiązanie.
J3t
Setki poważnych problemów i bolączek gry to problem nie do ogarnięcia, ale wprowadzanie co 2 tygodnie kolejnych premek, kontenerów i innych usług za kasę to żaden problem, niestety tak to wygląda że działanie deweloperów nastawione jest tylko na pazerstwo i trzepanie kasy a nie poprawę wyglądu produkcji. Jak ja czytam wpis że nie da się zoptymalizować portu to pytam się za co biorą taką kasę.