blog images

Redditowe Kwiatki Cz 1. – czyli Sub_Octavian na reddit

Redditowe kwiatki – czyli Sub_Octavian na reddit


Część 1 07.09 – 15.09.2019

Poniższe tłumaczenia pochodzą z forum reddit, na którym jednym z aktywnych użytkowników jest Sub_Octavian - jeden z deweloperów. Staram oddawać się całą dyskusję w jak najbardziej skompresowanej formie - jednocześnie zachowując jej czytelność. To pierwsza część - domyślnie (jak starczy materiału) pojawiać się one będą co tydzień.


Miłej lektury


1. Post:


https://i.redd.it/aiv8rizlbjj31.png


To zdarza się każdemu w czasie bitwy: DD wchodzi na capa i zaczyna ją zajmować, chwilę później wpływa większy, łatwiejszy do wykrycia cel. DD pisze: „Hej, duży kolego, uciekaj z capa bo będą Cię używać do resetowania go”. Ten ktoś odpisze: „Ale wcale to nie tak działa. Będą resetować tylko moje punkty, a Twój postęp nie będzie kasowany. Zajmiesz ten punkt w tym samym czasie”.

Ten drugi punkt widzenia jest powszechny wśród większości graczy. Jednakże nie zgadza się z tym co zaobserwowałem w bitwach. Po pierwsze, każdy odpowiednio doświadczony gracz wie, że nie można zdecapować całkowicie punktu bez trafienia we wszystkie okręty znajdujące się w jego okręgu. Jednak wielokrotnie doświadczyłem wrażenia, że zajęcie capa zajmuje dłużej jeśli wewnątrz okręgu znajduje się drugi okręt, który stale jest trafiany. Wielokrotnie powodowało to przegraną bitwę: płynę niszczycielem i sam zamaskowany przejmuję bazę, do okręgu wpływa sojuszniczy pancernik by „pomóc” w zajęciu, ale ciągle jest ostrzeliwany. W momencie, gdy trafia na capa cały proces zajmowania zwalnia, dając wrogim jednostkom więcej czasu na powrót i reakcję. To było podstawą do przeprowadzenia testu i dowiedzenia się jak to wygląda w grze.

Zrobiłem test w pokoju treningowym, na mapie „Krąg Polarny”. Mapa jest dobra do szybkich testów z powodu małych rozmiarów.

- najpierw wziąłem Grozowoja i wpłynąłem na capa. Licznik Pokazywał 2:58 – co oznacza, że w tym czasie jeden okręt, unikając wykrycia, zajmie bazę.

- Następie wszedłem do bitwy z pojedynczym Kremlem – na następujących ustawieniach: poruszający się, nie uzbrojony, niski poziom AI. W takim przypadku boty płyną wprost do wrogiej bazy i zatrzymują się na niej – jeśli nie są atakowane. Pozwoliłem mu zając moją bazę i mierzyłem czas – otrzymałem 2:59 – co z marginesem pomiarowym jest właściwym czasem. Pojedynczy okręt powinien tak ją zająć.

- Prawdziwy test: Do bitwy prócz mojego Grozowoja wziąłem 2 Kremliny i pozwoliłem im wpłynąć na capy, gdy sam stałem tuż za okręgiem capa. Gdy oba zatrzymały się zacząłem strzelać do nich kolejno i liczyć czas. Potem zacząłem strzelać pociskami PP w skątowany dziób jednego z Kremlinów – nie uszkadzałem go, ale resetowałem postęp zajmowania, w tym czasie drugi okręt nie był resetowany. Powtórzyłem test 3-krotnie by uniknąć błędów pomiarowych. Czas zajęcia bazy wynosił w tym przypadku: 3:53, 3:56 i 3:56.


Wynika z tego, że jeden okręt zajmuje capa przez 3 minuty, a dwa okręty (w tym jeden stale resetowany) 4 minuty. Wiem,że będą ludzie, którzy w to nie uwierzą – ale możecie bez problemu powtórzyć ten eksperyment. Zrobiłem to w bitwie standardowej po to, aby oba boty wpłynęły na capa.


Krótko: Na podstawie moich krótkich testów wygląda na to, że drugi okręt na okręgu capa, który jest ciągle resetowany wydłuża czas potrzebny do jego zajęcia o ok. 33%. Zatem doradzałbym nie pomagać w zajmowaniu bazy jeśli jest szansa na to, że będziecie wykryci i ostrzelani, zwłaszcza w trybie bitwy standardowej.


Sub_Octavian:

Jak tylko będę w pracy – sprawdzę to. Przypomnijcie mi w poniedziałek.

Aktualizacja: tak, to prawidłowa mechanika działania zdobywania baz. Może nie wygląda na logiczną, ale to najprostsza metoda, aby zrobić nieliniowe capowanie/decapowanie przy kilku okrętach.2. Post:Czy otrzymamy oficjalne oświadczenie dotyczące za dużego wzmocnienia lotniskowców takich jak Hosho – spamującego torpedami czy Enterprise posiadającego ogromną rezerwę samolotów T8?


Sub_Octavian:

Nie będzie zmian w lotniskowcach T4 w aktualizacji 0.8.8 – ale będziemy się przyglądać dokładniej tej sprawie. Dlaczego się nie spieszymy? Ponieważ, zgodnie z faktami:

1. To nie są jakieś wielkie osiągnięcia patrząc z perspektywy całej gry, dla przykładu pancerniki T4 mają ogólne wyniki i wpływ na bitwę dużo większy.

2. Uszkodzenia zadawane przez Hosho rzeczywiście są za duże, ale nie dotyczy to WR (współczynnika zwycięstw). Musimy dokładnie zbadać jego obecny status zanim podejmiemy się jakiś zmian. W grze jest niewiele okrętów, które zadają duże uszkodzenia, ale mają jednocześnie niewielki wpływ na bitwę.

3. Potencjalny problem z CV T4 nie jest powiązany wyłącznie z samymi lotniskowcami. Problemem jest duży skok w obronie przeciwlotniczej między T4 a T5 (głównie z powodu odwzorowania uzbrojenia realnych okrętów) i w tym przypadku można przyjąć że CVT4 jest zbyt mocny i prawdopodobnie będziemy musieli sztucznie zmniejszyć tą lukę.

W każdym wypadku jesteśmy świadomi waszych obaw i podejmiemy odpowiednie akcje, ale nie następnej aktualizacji.3. ST: Zmiany w Ohio zwiększające szybkostrzelność. Czy ten okręt nie był przypadkiem zbyt mocny?


Sub_Octavian:

Był, ale poprzedni nerf był zbyt mocny i musimy go troszkę wzmocnić by znaleźć złoty środek.4. https://youtu.be/NOrgX6MK4Uc


Reakcja na głosy sugerujące, że pracownicy WG nie grają w swoją grę.


Sub_Octavian:

Co za bzdury.

Prowadzący (Egor, materiały): 1239 bitew 45,92%WR

1 koleś (Anton, 3D): 1117 bitew, 48,52%WR

2 koleś (Sergey, historyk i archiwista): 5731 bitew, 56,53%WR

3 koleś (ja, producent): 3749 bitew, 58,39%WR

4 koleś (Danila, mapy i tryby): 4980 bitew, 63,21%WR

5 koleś (Vlad, techniczne i renderowanie): 95 bitew, 43,16%WR

6 koleś (Sergey, zarządzanie video): nie gra

7 koleś (weteran 2WŚ): prawdopodobnie nie gra, ale nie jest deweloperem, ale mimo to ma na razie WR 100%.

Ponadto: pracujemy ciężko i kochamy naszą grę.

Miłego dnia!5. Gram dużo na tierach 8-10 i widzę, że MM się poprawił. Moje pytanie brzmi, czy to samo będzie na tierach 5-7 jeśli rozegram 20 bitew? Próbowałem wczoraj grać Warspite i trafiłem na bitwy z T8 we wszystkich 3 grach.


Sub_Octavian:

Usprawniony MM działa na wszystkich tierach, ale dopiero po rozegraniu 20 bitew na danym tierze. Będzie to także działało na T9.6. Pływam New Mexico. Walczyłem 57 razy w bitwach losowych. 9 z ostatnich 20 bitew było przeciw T8. Czy tego należy oczekiwać od nowego MM?


Sub_Octavian:

Na chwilę obecną (do czasu aż to trochę poprawimy) – tak. Jednakże nie oznacza to, że będzie to zawsze 9 z 20 bitew. 9 jest maksymalną ilością bitew.7. Ponownie o Hosho i WR tego okrętu


Sub_Octavian:

W tym wypadku WR pokazuje różnice między okrętami. Są także brane pod uwagę wartości związane z efektywnością okrętu: całkowite i względne uszkodzenia, wykrywanie, zdobywanie capów, uszkodzenia potencjalne i od spotowania – te wartości są dla Hosho nieco za wysokie, ale nie krytycznie. Jak już napisałem – poobserwujemy ten okręt i podejmiemy wkrótce decyzje.8. Kiedy okręt podwodny premium „Octavian”?


Sub_Octavian:

Nie, proszę! Nie dawajcie im pomysłów. Jeśli miałby się pojawić to musi mieć dobrą baterię dodatkową (a raczej działo, bo ma tylko jedno) ponieważ uwielbiam grę pod dodatkową. I powinien być w drzewku z Grosser Kurfurstem.9. W toku dyskusji o Smoleńsku i tym, że jest OP, Sub_Octavian zablokował jednego z graczy. Zadano mu pytanie:

Dlaczego zablokowałeś najlepszego gracza na Smoleńsku na serwerze NA? Dlaczego odmawiasz wzięcie pod uwagę argumentów jednego z najlepszych graczy? Dlaczego zachowujesz się jak dziecko, które nie może znieść krytyki? Czy chociaż czytasz posty i komentarze? Nawet nie napisałeś „weźmiemy to pod uwagę”.


Post zablokowanego gracza:

Mam nadzieję, że zauważyłeś że część tego postu poświęciłem na odpowiedź na Twoje Q&A.

Ten okręt jest OP. Excell nie wskazuje na jego potencjał i nie można balansować okrętu na podstawie tego jak słabi gracze będą na nim słabo grać. Pier***

Nie linkuj mi tu swoich Q&A ponieważ głównym powodem mojego postu było Twoje Q&A.

Nie możesz wierzyć, że okręt jest zbalansowany tylko dlatego że najgorsi gracze nie potrafią nim grać!


Sub_Octavian:

Po pierwsze- zawsze biorę wszystko co tu przeczytam pod uwagę. Nawet nie potrafię policzyć ile razy dyskutowałem o rzeczach z reddit z co najmniej jednym deweloperem. Najwyraźniej temat Smoleńska zabiera coraz więcej uwagi.

Jeśli chodzi o blokowanie, to sprawa jest prosta. Nie zgadzam się na: personalne obrażanie, ignorowanie/przekręcenia faktów, uważanie że się ma do tego prawo lub kombinacja tego wszystkiego. Wielokrotnie ostrzegałem o tym i wskazywałem, że takie zachowanie będzie groziło blokadą. Radzę sobie z krytyką, ale nie chce (choć technicznie mogę) radzić sobie z rzeczami które wypisałem. Dobrze jest się z czymś nie zgadzać, ale w sposób cywilizowany. Jeśli chodzi o post (o tym że Smoleńsk jest OP)

1. Nie wrzuciłem tu linka do mojej wypowiedzi „bezsensownie”, zrobiłem to celowo, gdyż celowo ignorował co było w tym poście napisane. Na przykład, wielokrotnie powtarzał, że nie można balansować okrętów pod średniego gracza, co jest klasycznym myśleniem unicuma, ale jednocześnie jest prawdą. I dlatego tego nie robimy. W komentarzu który podlinkowałem pokazuje jak bierzemy pod uwagę umiejętności graczy i pokazałem dwie ważne charakterystyki: WR oraz względne uszkodzenia w rozbiciu na WR graczy. To były dane zebrane po tym jak grali nimi nie tylko standardowi gracze testowi (ST, CTS, CCT i deweloperzy). I nawet wśród najlepszych graczy Smoleńsk nie jest najlepszy. Zatem przedstawione tutaj „wykresy” są sprzeczne z danymi przez nas zebranymi. Dlaczego? Ponieważ nie przeczytał on mojego wpisu lub nie obejrzał wykresów by sprawdzić fakty.

2. Twierdzenie, że „okręt trafił do wypaczonych gwiazd w momencie premiery” jest nieistotnie i świadczy o niezrozumieniu mechanizmów gry. Gracze tacy jak on zwykle mają bardzo dużo zasobów bo grają dobrze i dużo. Ale ogólnie mieliśmy ostatnio duże zapotrzebowanie na węgiel. Tak, ludzie, którzy najpierw kupili Smoleńsk, są ogólnie wypaczeni, ponieważ wielu przeciętnych ludzi już wyczerpało swój węgiel i oszczędzało. Nie branie tego pod uwagę jest raczej niemądre.

3. Branie pod uwagę całkowitych uszkodzeń jest raczej bezcelowe. Bardziej wartościowe są uszkodzenia względne, które wskazują lepiej jaki jest wpływ na bitwę. Możesz spalić cały pancernik robią przy tym masę uszkodzeń, ale zniszczenie niszczyciela czy krążownika jest często ważniejsze.

4. Ignorowanie WR jest co najmniej dziwne. Ten gracz ma 65% średniego WR na tierze X, 65% na Smoleńsku. Ale 70% na Worcesterze, 74% na Grozowoju i 80% na Bourgogne. Czy naprawdę muszę tłumaczyć, że okręt jest OP jeśli pozwala graczom (nie jednemu, bo to sprawa indywidualna) na uzyskiwanie lepszych wyników (lepszego WR) w porównaniu z innymi okrętami w grupie? To wytłumaczyłem w poście, który „bezsensownie” podlinkowałem.

5. Używanie „ja i moi koledzy w pokoju treningowym” jest właściwe do wskazywanie pewnych przypadków, a nie do ogólnego balansowania. Jeśli weźmiecie dobrego gracza na Shimakaze i dacie mu na przeciwnika 2 BB, to zgadnijcie co? BB dostaną baty. Tak, jeśli atakujesz Smoleńsk w dymie w przypadku odizolowanego Bbka to otrzymasz srogie lanie i wiele pożarów. Jeśli będziesz w ten sposób atakował Minotaura to zbierzesz jeszcze torpedy.


Zatem – przeczytałem post, doceniam staranie, podlinkowałem swój komentarz z mnóstwem ważnych informacji, który został zignorowany.. W odpowiedzi zostałem zwyzywany od głupców, zatem moje reakcja może być jedna – koniec dyskusji.10. WG: mamy przeceny w sklepie premium. Sklep premium:Sub_Octavian:

Zabawne, ale – z tego co wiem - to nie jest wyprzedaż i nie była jako taka reklamowana. To eksperymentalne zmniejszenie cen. Zaktualizowaliśmy przelicznik waluty do dublonów i w rezultacie otrzymaliśmy zniżki na przedmioty poniżej 100 dolarów. Im niższa cena tym jest to bardziej zauważalne. Informowaliśmy o tym. Te zmiany to nie obniżka. To nie ma nic wspólnego z dublonami – ma to wpływ tylko na ceny. Wszystkie przedmioty poniżej 100d dolarów zostały przeliczone (najdroższe najmniej na tym zyskały, dlatego trudno to zauważyć).

Mówiłem o dublonach wszystkie przedmioty mają pewną odpowiednią wartość w dublonach i jest to brane pod uwagę przy obliczaniu ceny w dowolnej walucie – zmieniliśmy kurs tego obliczenia i teraz jest płaski. Kiedyś było – „Droższy przedmiot – więcej dostajesz wartości dublonów na jednostkę waluty”. W tym eksperymencie ustawiliśmy sztywno stawkę zwiększając wartość waluty dla przedmiotów, które można kupić. Mam nadzieję, że ma to teraz sens.

Rosja dostała 30% w tym eksperymencie ponieważ ma raczej wyjątkową sytuację ekonomiczną. Co nie jest czymś wyjątkowym – wiele gier i platform ma specjalnie obniżone ceny dla regionu CIS.

Daliśmy wcześniej znać użytkownikom o tym eksperymencie i czasie jego trwania. Jeśli miała by być to wyprzedaż wtedy zmniejszylibyśmy ceny poszczególnych przedmiotów i nazwali to Wyprzedażą. To co zrobiliśmy jest raczej normalne – powiadomiliśmy graczy, gdyż duża część z nich nie lubi cichych zmian bez wytłumaczenia. Nie rozumiem tylko czemu niektórzy są nieszczęśliwi z powodu obniżki cen. Jeśli niektórzy chcą zamienić ten nastawiony pro-graczowo eksperyment w coś złego i niecnego zaplanowanego specjalnie przez WG – to możemy już skończyć tą dyskusję.11. Oglądałem sobie francuski niszczyciel T2 Enseigne Gabolde i znalazłem to. Pomocy!Sub_Octavian:

Porozmawiam z zespołem 3D. Uważam, że umieszczenie tak dużego ptaszka na DD T2 może zaburzyć balans gry.12. Gracz zgłosił, że na serwerze azjatyckim 3 pierwszych graczy w Sali Chwały to prawdopodobnie boty (bardzo słabe statystyki)


Sub_Octavian:

Jak najszybciej przedyskutujemy tą sprawę i zbanujemy te konta po potwierdzeniu złamania reguł. Dziękuję za zgłoszenie.

Uaktualnienie: rozwiązaliśmy problem i teraz macie uaktualnioną listę Sali Chwały.13.

Tłumaczenie napisów:

Górny podpis: WG wprowadzające historyczne prędkości okrętów podwodnych

Dolny podpis: WG pozwalające zwalczać okręty podwodne wyłącznie niszczycielom bo to historycznie poprawne.


Sub_Octavian:

Raczej nie trafiony żart jeśli mam być szczery.

1. Nie tylko niszczyciele będą mogły zwalczać okręty podwodne. Tylko DD będą miały mini-grę związaną z bomby głębinowymi, co odzwierciedla (podkreślam odzwierciedla) ich historyczne zadania. Inne klasy okrętów mogą do OP po prostu strzelać.

2. Bomby głębinowe są obecnie za silne. W rzeczywistości ich zadaniem było bardziej odstraszanie/powstrzymywanie, a w grze będą mogły skutecznie niszczyć OP.

3. Skalowanie prędkości nie jest niczym nowym w grze. I nie tylko prędkości. Okręty są dwa razy większe w stosunku do zasięgu ognia artylerii, pociski lecą szybciej, a wszystkie okręty mają większą dynamikę. Dla przykładu nikt by nie chciał, by pancernik pół gry powoli przyspieszał. Gra jest pełna takich uproszczeń.

4. Technicznie możemy dać bomby głębinowe wszystkim jednostkom jeśli to będzie całkowicie niezbędne, nawet jeśli większość okrętów ich nie posiadała. Obecnie uważamy, że nie jest to potrzebne i nie chcemy psuć odczuć płynących z gry.


Takie postępowanie to nie hipokryzja. Balans gry jest zawsze ważniejszy niż historyczna poprawność. Na razie nie widzimy powodów by psuć bardziej historyczność i dawać bomby głębione okrętom które ich nie posiadały.

Komentarze

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz

Twój nick

Treść komentarza