
Discord Q&A z deweloperami nr 2 - część 2
P: Czy WG doda opcję pozostawienia dział na pozycji. Dla przykładu: Przednie działa Yamato pozostają wycelowane do przodu, a tylne nie poruszają się (to pozwoliłoby łatwiej walczyć z okrętami będącymi z przodu i z tyłu). To było by jeszcze lepsze na okrętach z działami po obu burtach.
O: Na chwilę obecną nie mamy takich planów. Po pierwsze sytuacje w których gracz potrzebuje jednej wieży zdarzają się bardzo rzadko. Gracze najczęściej starają się celować wszystkimi działami jednocześnie, albo choć obrócić wieże we właściwym kierunku. Po drugie realizacja techniczna i wsparcie interfejsu użytkownika dla takiej użyteczności wymagało by dużego nakładu czasu i pracy. Ponadto byłoby to dość trudne do zaimplementowania dla okrętów o nietypowej konfiguracji uzbrojenia. Zatem z powodu niskiej funkcjonalności tego rozwiązania nie będziemy się tym zajmować, a skupimy się na innych zmianach i ulepszaniach.
P: W czasie wydarzenia Puerto Rico zapowiedziane było, że to tylko wczesny dostęp do tego okrętu, a on sam pojawi się w Zbrojowni. Jakieś daty?
O: W WoWs jest mnóstwo okrętów dostępny dla graczy tylko przez krótki czas (dla przykładu nagrody za wydarzenia, albo specjalne oferty w sklepie premium) albo tylko za odpowiedni zasób (okręty za stal). Otrzymanie ich w innym czasie lub w inny sposób jest niemożliwe, co powoduje że okręty te stają się bardziej wartościowe dla graczy. Puerto Rico należy do takich okrętów, jako że był główną nagrodą w noworocznym wydarzeniu Stocznia. Nie mamy planów sprzedaży PR w najbliższym czasie. Ale kto wie, może kiedyś będzie go można jeszcze zdobyć.
P: Czy jest jakiś postęp w dodawaniu do gry helikopterów jako pojazdów użytkowych dla okrętów wyposażonych w lądowisko dla helikopterów?
O: Na chwilę obecną nie mamy planów na dodanie helikopterów do gry. Ale WoWs może być dostępny przez jeszcze wiele lat i kto wie co się stanie w przyszłości.
P: Czy w planach jest przerobienia mechaniki Plot? Obecna pasywna natura obrony plot. prowadzi no niewielkich interakcji pomiędzy CV i ich celami.
O: W chwili obecnej obrona plot. jest w dobrym stanie. Wprowadziliśmy wiele zmian sprawiających, że interakcja z CV jest bardziej aktywna, dla przykładu ulepszyliśmy sektory priorytetowe obrony plot w wersji 0.8.7, co zmienia wydajność obrony plot. w zależności od działania gracza. To samo ma się w przypadku sprzętu eksploatacyjnego „Obrona plot” i aktywnym manewrowaniem w celu uchylenia się od ataku CV. Sprawienie, że interakcja z CV będzie bardziej aktywna może skomplikować grę i sprawić, że gracze będą bardziej się na niej koncentrować, zamiast walczyć z innymi okrętami, co nie zawsze jest wygodne. Mamy parę pomysłów związanych z działami plot. ale jest za wcześnie by opowiedzieć o szczegółach.
P: Jakie jest wasze stanowisko dotyczące Akizuki i Kitakaze? Wśród graczy panuje przekonanie, że są zbyt mocne i dotychczas uniknęły nerfów.
O: Główną cechą jest to, że Akizuki i Kitakaze są odbierane jako zbyt mocno przez bardzo dobrych graczy. Gracze ci mają dużo doświadczenia i umiejętności, znają grę lepiej niż przeciętni gracze stanowiący większość w grze. Akizuki i Kitakaze mogą wydawać się zbyt mocne w rękach wytrawnych graczy, ,ale dla ogółu społeczności są OK. Zważywszy na powyższe i biorąc pod uwagę ich statystyki to nie mamy w planach zmian w ich parametrach. Jednak będziemy się im przyglądać i w miarę potrzeb zmienimy ich charakterystyki.
P: Czy zamierzacie się zająć trybem Epicentrum pod względem punktów startowych i szybkości zdobywania punktów? Obecnie wygląda na to, że ten typ bitwy jest znacząco krótszy od innych, co powoduje nieprzyjemne odczucia.
O: W rzeczywistości, zgodnie ze statystykami z gry, średni czas trwania bitwy w trybie epicentrum jest o 1 minutę krótszy niż w trybie dominacji. Rozgrywka w tym trybie jest nieco szybsza i bardziej dynamiczna, ale to jego cecha szczególna. Dlatego nie zamierzamy zmieniać ustawień tego trybu.
P: Dlaczego CV mają tyle uwagi choć używa ich tylko 1/12 graczy i to w połowie bitew?
O: Wynika to z faktu, że pozostałe klasy w grze mają ustaloną mechanikę i rozgrywkę, a lotniskowce zostały całkowicie przerobione w zeszłym roku. Oczywiście, w celu zapewnienia dopasowania CV do naszej gry, musimy wprowadzić małe zmiany na przestrzeni kilku aktualizacji. Nawet teraz, gdy jesteśmy właściwie zadowoleni z CV – ich stylu gry i balansu, wprowadzamy zmiany od czasu do czasu. Zawsze jest miejsce na pewne poprawki.
P: Czy możecie zmienić interfejs w porcie tak by móc zobaczyć efekty wybranej umiejętności lub sprzętu zanim się go kupi/zamontuje?
O: Rzeczywiście mamy pewne plany dotyczące zmian w interfejsie i wyświetlaniu umiejętności graczy w czasie zmian w drzewku umiejętności kapitanów. Niestety nie możemy napisać o szczegółach w tej chwili. Jeśli pod wyrazem „sprzęt” masz na myśli ulepszenia – to nie mamy takich planów.
P: Skoro lotniskowce są tak zbalansowane obecnie to dlaczego nie pozwalacie tworzyć dywizji z większą ich ilością niż 1?
O: Lotniskowce są teraz dobrze zbalansowane. Jednak ta klasa okrętów musi być balansowana także w przypadku układania zespołów. W tej chwili w naszej grze nie może być więcej niż 1, a w paru przypadkach 2 lotniskowce na drużynę. Zatem nie ma sensu zniesienie obecnych ograniczeń. W dodatku usunięcie tego spowodowało by dużo obciążenie systemu doboru drużyn, a gracze którzy wybrali 2 CV do bitwy bardzo długo czekali by na mecz.
P: Jaki jest powód tego, że większość krążowników T8 i niższych tierów nie ma dostępu do Grupy Naprawczej? Pancerniki mają do 5 ładunków, wystarczyłoby dać choć 1 ładunek (2 z umiejętnością dowódcy) dla krążowników, co pozwoliłoby odzyskać część PW po popełnieniu błędu i byłby znaczące dla graczy, a z drugiej strony dlaczego krążowniki T9 i T10 mają Grupy Naprawcze?
O: Balansowanie wszystkich okrętów w grze bierze pod uwagę ich sprzęt eksploatacyjny, włączywszy w to obecność lub nieobecność Grupy Naprawczej. Brak Grupy Naprawczej wynika z charakterystyki i cech okrętu, takich jak: prędkość, manewrowość, wykrywalność czy obecność wytwornicy dymu. Dla przykładu: krążowniki T9 i T10 mają większą wykrywalność, wielkość i zwykle mniejszą manewrowość niż okręty T8. Zatem są wyposażone w Grupę Naprawczą. Ponadto dla wielu okrętów ostrożny styl grania wymaga uważnego planowania i nie planowania tego typu błędów jak wpadnięcie pod wrogi ogień.
P: Czy jeśli klan nie wybierze CV do bitew klanowych, a zamiast nich – dwa pancerniki, to mógłby walczyć z drużynami złożonymi z 2 BB a nie z CV? Dzięki temu, ci co nie chcą CV w bitwach klanowych nie trafiali by na lotniskowce.
O: Na chwilę obecną nie ma takich planów. Celem bitew klanowych jest walka pomiędzy klanami, które mają zwykle inny skład zespołów. Podczas takich bitew dowódcy klanów wybierają skład swojej drużyny by pasowała pod swoich graczy, biorąc pod uwagę zarówno ryzyko jak i zyski. Każdy klan może stworzyć swoją drużynę tak by pasowała do ograniczeń: dla przykładu 7 krążowników czy 7 niszczycieli. Ograniczając pewne składy albo tworząc osobne kolejki (np. dla układu 1CV + 1BB) byłoby to niezgodne z logiką i ideą bitew klanowych. Ponadto zwiększyłoby to mocno system dobierania drużyn co prowadziłoby do bardzo długiego oczekiwania na bitwy. Klany za długo będące w kolejce rezygnowały by z gry, co powodowałoby jeszcze większe kolejki.
Kontynuuj czytanie

Discord Q&A z deweloperami nr 2 - część 3
Seria pytań i odpowiedzi, która pojawiła się na oficjalnym Discordzie WoWs 23.10.2020
Czytaj dalej
Komentarze
Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!