blog images

Historia służby CA-38 San Francisco cz. I

Początki budowy, stocznia Mare Island, październik 1931

Budowa okrętu rozpoczęła się 9 września 1931 w stoczni Mare Island. W marcu 1933 krążownik spłynął na wodę, a 10 lutego 1934 wszedł do służby. Rejsem próbnym była podróż z Meksyku na Hawaje i powrót na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Po powrocie jednostkę skierowano do macierzystej stoczni w celu dokonania napraw i niezbędnych modyfikacji przekształcających okręt w jednostkę flagową.

San Francisco po wodowaniu

Krążownik w Mare Island, przed przebudową na okręt flagowy, rok 1934

W maju 1935 okręt uczestniczył w ćwiczeniach Fleet Problem XVI. Do końca 1938 odbywał rejsy po Pacyfiku, przebywał na Alasce, wodach hawajskich i w Ameryce Południowej. W styczniu 1939 po raz kolejny wziął udział w ćwiczeniach Fleet Problem (edycja XX). Po ćwiczeniach, które odbywały się na Atlantyku okręt przeszedł na Pacyfik przez Cieśninę Magellana, przy okazji odwiedzając porty Południowej Ameryki. Po przejściu Kanału Panamskiego ponownie wrócił na Atlantyk, gdzie po ataku Niemiec na Polskę trafił do tak zwanego "patrolu neutralności".

San Francisco, San Pedro, Kalifornia, Stany Zjednoczone, 22 kwietnia 1935

Dopiero w lutym 1940 okręt wrócił na Pacyfik, gdzie ponownie przydzielono go do 6 dywizjonu krążowników w Pearl Harbor. W maju przeszedł do stoczni Puget Sound w Bremerton w celu uzupełnienia jego artylerii przeciwlotniczej. W tym czasie dodano 4 działa kalibru 76mm, które miały być rozwiązaniem przejściowym. Finalnie planowano zamontować poczwórne stanowiska działek kalibru 28mm. Również w maju 1941 San Francisco stał się okrętem flagowym 6 dywizjonu. W październiku przeszedł on na remont do stoczni w Pearl Harbor. Podczas ataku Japończyków 7 grudnia okręt oczekiwał na wprowadzenie do doku, niestety jego uzbrojenie przeciwlotnicze było zdjęte. Działa 76mm zdemontowano w oczekiwaniu na montaż dział 28mm, ciężkie karabiny maszynowe zdemontowano i poddano przeglądom, natomiast działa 127mm, mimo tego że pozostały na pokładzie, to nie było do nich amunicji (którą przeniesiono do magazynów na na nabrzeżu). Zdekompletowana załoga pozamykała grodzie wodoszczelne, a część z marynarzy przeszła na inne okręty w celu obsadzenia wolnych stanowisk przeciwlotniczych.

Krążownik w Guantanamo na Kubie, kwiecień 1939

Po ataku odłożono remont i modernizację jednostki w celu przeniesienia wolnych mocy produkcyjnych na remont uszkodzonych w nalocie okrętów. Już 16 grudnia San Francisco popłynął w osłonie lotniskowca Saratoga, która miała dostarczyć posiłki na wyspę Wake, jednak po jej zajęciu przez Japończyków siły te przekierowano na Midway. W styczniu 1942 okręt eskortował transportowce z wojskiem i materiałami wojennymi w rejon Samoa. W lutym, już w składzie 6 dywizjonu i z lotniskowcem Lexington (zespół TF11) popłynął do ataku na Rabaul, jednak po wykryciu przez Japończyków zespół wycofano. Już w marcu TF11 dołączył do TF17 (skoncentrowanego przy lotniskowcu Yorktown) w celu ataku na Salamaua i Lea. Po tej operacji okręt wrócił do Pearl Harbor, skąd popłynął na zachodnie wybrzeże. W maju eskortował transport wojska do Suvy i Nowej Zelandii. Po powrocie na Oahu ponownie został skierowany do eskorty transportowców, tym razem na Fidżi. W sierpniu krążownik uczestniczył w operacjach w rejonie Guadalcanal i Tulagi, w ich trakcie został flagowym okrętem kontradmirała Normana Scotta. We wrześniu po pobraniu zapasów i paliwa ponownie popłynął z posiłkami na Guadalcanal. W trakcie rejsu zespół został zaatakowany. Lotniskowiec Wasp trafiony torpedami przez okręt podwodny I-19 płonął. Dowódca, kontradmirał Scott polecił krążownikom San Francisco i Salt Lake City podjąć hol, jednak kolejne wybuchające pożary na pokładzie lotniskowca uniemożliwiły to.

Płonący lotniskowiec Wasp, 15 września 1941

Ostatecznie wydano rozkaz zatopienia uszkodzonego Waspa (wykonał go niszczyciel Lansdowne przez torpedowanie). Zespół wrócił do Espiritu Santo. 23 września 1942 San Francisco wraz z 5 innymi krążownikami i eskadrą niszczycieli zostały skierowane w rejon Nowych Hebryd, a po powrocie przesunięto je na Wyspy Salomona. W tym rejonie okręty były odpowiedzialne za kontrakcję względem sił japońskich dowożących posiłki na Guadalcanal.


Historia służby CA-38

Część II https://warshipy.pl/post/historia-sluzby-san-francisco-walki-w-rejonie-guadalcanal

Część III https://warshipy.pl/post/historia-sluzby-san-francisco-cz-iii



------------------------------------

Bibliografia

https://www.navsource.net

https://usssanfrancisco.org/the-history/

https://www.history.navy.mil

https://uboat.net

Komentarze

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz

Twój nick

Treść komentarza